Dach dwuspadowy czy wielospadowy?

Jednym z pierwszych kroków do budowy domu jest wykonanie jego projektu architektoniczno-budowlanego. Na tym etapie inwestorzy często stają przed dylematem jakim jest wybór rodzaju i geometrii dachu. Dla jednych ważna będzie estetyka, dla innych funkcjonalność i ergonomia pomieszczeń na poddaszu, a dla innych najważniejsze będą finanse. Jaki dach będzie zatem najlepszy i na co zwrócić uwagę decydując się na konkretną jego geometrię?

1. Zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub decyzji o warunkach zabudowy (WZ).

O geometrii budynku, w tym również dachu, decydują przede wszystkim zapisy MPZP lub WZ. To z nich dowiemy się czy dla budynku na danej działce należy przewidzieć dach płaski, czy stromy – dwu czy wielospadowy. Jeśli ma to być dach stromy będzie tam również uwzględniony dopuszczalny kąt nachylenia połaci dachowych, a czasem nawet jego materiał wykończenia i kolorystyka. I to te zapisy w pierwszej kolejności determinują geometrię dachu dla planowanej inwestycji. W dalszej kolejności dla inwestora znaczenie mogą mieć:

2. Powierzchnia użytkowa.

Gdyby budynek oparty na rzucie prostokąta o tym samym obrysie ścian zewnętrznych, tej samej wysokości ścian kolankowych przykryć dachem o tym samym kącie nachylenia połaci dwu- i czterospadowym, ten przykryty dachem dwuspadowym będzie miał większą powierzchnię użytkową na poddaszu od tego przykrytego dachem czterospadowym. Wynika to z większej ilości skosów w przypadku dachu wielospadowego. Natomiast w przypadku dachu dwuspadowego mamy do wykorzystania funkcjonalną powierzchnię przy ścianach szczytowych, wyposażonych przeważnie w zwykle okna (zamiast okien dachowych jak przy skosach).

3. Funkcjonalność i ergonomia.

Odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku budynków z użytkowym poddaszem. Układ ścianek działowych powinien być tak przewidziany, aby możliwie wszystkie słupy konstrukcji dachu były w nich ukryte. W przypadku dachów dwuspadowych o niedużych rozpiętościach można z powodzeniem zastosować konstrukcje krokwiowo-jętkowe i wyeliminować słupy całkowicie z konstrukcji. Daje nam to właściwie nieograniczone możliwości aranżacji poddasza, a tym samym możliwość dowolnego kształtowania pomieszczeń oraz w późniejszym czasie całkowitego przeprojektowania układu ścianek działowych w przypadku generalnego remontu.

4. Koszty wykonawstwa.

Nie da się ukryć, że wykonanie samego dachu wielospadowego będzie droższe od wykonania dachu dwuspadowego. Ma na to wpływ przede wszystkim większa ilość ścinek pokrycia dachowego np. dachówki ceramicznej, łat oraz deskowania w przypadku dachów wielospadowych niż ma to miejsce w przypadku dwuspadowych. Im bardziej dach jest „połamany”, czyli im więcej ma połaci, tym te koszty będą większe. Dach czterospadowy, tzw. kopertowy będzie zatem najtańszy z dachów wielospadowych. Do tego dochodzą koszy konstrukcji dachowej, która zwykle jest masywniejsza przy dachach wielospadowych oraz koszty robocizny, której jest zdecydowanie więcej przy dachach wielospadowy choćby ze względu na ilość załamań połaci i konieczność sztukowania elementów. Jednak aby uzyskać pełen obraz kosztów budowy dachu należy spojrzeć na całokształt inwestycji. Bowiem w przypadku dachów dwuspadowych oprócz samego dachu mamy do wykonania również ściany szczytowe, a w nich osadzone są zwykłe okna, czego nie ma w przypadku budynków z dachem wielospadowym. I tutaj w zależności od wielkości i ilości tych ścian oraz materiału z którego są one wykonane, i jakim są ocieplone i wykończone, oraz od rodzaju i wielkości okien zależeć będzie ich cena. Oczywiście zmiennych jest bardzo wiele i nie da się tego jednoznacznie porównać, ale może się okazać, że koszty budowy domu w przypadku obu rodzajów dachów będą zbliżone.

5. Koszty eksploatacyjne.

To przede wszystkim koszty ogrzewania budynku. Przez dach ucieka zdecydowanie najwięcej ciepła, a im jego powierzchnia mniejsza tym ekonomicznie bardziej uzasadnione będzie zastosowanie danego typu dachu. W tym przypadku najtaniej będzie ogrzać przestrzeń pod dachem dwuspadowym. Z kolei biorąc pod uwagę ogrzanie przestrzeni na poddaszach pod dachami wielospadowymi mniej pieniędzy wydamy na ogrzewanie w budynkach o dachach kopertowych niż wielopołaciowych.

6. Konstrukcja.

Różne typy dachów będą się różnić od siebie konstrukcyjnie. Krokwie dachów wielospadowych zwykle oparte są na płatwiach, z których obciążenia przekazywane są za pomocą mieczy i słupów na strop. W miejscu oparcia słupów strop powinien być odpowiednio wzmocniony. Dachy dwuspadowe mogą być rozwiązane nieco inaczej konstrukcyjnie. Przy mniejszych rozpiętościach można całkowicie zrezygnować z oparcia krokwi na płatwiach i zastosować konstrukcje krokwiowo-jętkową. Dzięki niej unikniemy konieczności stosowania słupów, a tym samym wzmacniania stropów oraz właściwie nieograniczone możliwości zagospodarowania poddasza poprzez dowolne ustawienie ścianek działowych. Stosując konstrukcje słupowo-płatwiowe należy tak zgrać projekt architektoniczny z konstrukcyjnym, aby nie potykać się o słupy na środku pomieszczeń. Dotyczy to konstrukcji zarówno dachów dwu jak i wielospadowych.
Inna kwestią są wszelkie kafarki i załamania konstrukcji, czyli miejsca gdzie tworzą się tak zwane kosze. Są to miejsca szczególnie narażone na działanie wody oraz powstawanie nawisów śnieżnych. Należy zwrócić uwagę aby były odpowiednio wykonane i zaizolowane. Siłą rzeczy w przypadku dachów wielospadowych takich newralgicznych punktów będzie więcej niż przy dwuspadowych, w których pojawią się tylko w przypadku zastosowania kafarków.

7. Estetyka.

Jak to mówią o gustach się nie dyskutuje. Jednemu bardziej podobają się budynki przykryte dachami dwuspadowymi, drugiemu wielospadowymi. Nie mniej jednak jest to coraz częściej jedno z głównych kryteriów inwestorów przy tworzeniu koncepcji architektonicznej, o ile zapisy MPZP i WZ pozwalają na zaprojektowanie danego typu dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, oznaczone są symbolem *.

Publikując komentarz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką Prywatności .