Dom z piwnicą czy bez?

Budowa dodatkowej kondygnacji w domu w postaci piwnicy znajdzie zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Ci pierwsi jako argument przeciw budowie domu podpiwniczonego będą podawać głównie wysokie koszty, ci drudzy zaś będą wychwalać piwnicę ze względu na dodatkowe miejsce do przechowywania, możliwość zaprojektowania pomieszczeń technicznych, siłowni czy pokoju-hobby. Jednak poza względami ekonomicznymi i użytkowymi decyzja o budowie piwnicy bądź jej braku powinna zostać podyktowana również innymi czynnikami.

1. Warunki geotechniczne.

Jednym z ważniejszych aspektów powinny być warunki gruntowo-wodne i dobór odpowiednich technologii. W przypadku podpiwniczenia budynku do projektu należy bezwzględnie dostarczyć badania geotechniczne. Na ich podstawie projektant zaprojektuje odpowiednie posadowienie na ławach i stopach fundamentowych lub na płycie oraz dobierze technologie wykonania ścian zewnętrznych piwnicy. W przypadku trudnych warunków z wysokim zwierciadłem wód gruntowych być może konieczne będzie zastosowanie ścian żelbetowych z betonu szczelnego oraz wykonanie ciężkich izolacji przeciwwilgociowych, co mnoży oczywiście znacznie koszty. Być może ze względu na bardzo skomplikowane warunki gruntowo-wodne budowa piwnicy będzie wręcz niemożliwa, lub jej wykonanie wyjdzie poza racjonalne ramy finansowe. Tutaj oczywiście dobry projekt jest kluczem do sukcesu. Pozwoli on nam uniknąć rozczarowania i kolejnych pieniędzy wyrzuconych w wypompowywanie wody oraz uszczelnianie ścian w przyszłości, nie wspominając o niepożądanej i bardzo trudnej walce z grzybem i pleśnią.

2. Wielkość działki, ukształtowanie terenu i możliwości zabudowy.

Drugim ważnym aspektem jest wielkość działki, jej ukształtowanie oraz możliwości zabudowy. Jeśli działka jest mała i jej wymiary nie pozwalają na znaczną rozbudowę po jej powierzchni lub warunki zabudowy narzucają nam konkretny, mały procent zabudowy lub wręcz narzucają spory procent powierzchni działki biologicznie czynnej lub maksymalna wysokość budynku i niewystarczająca liczbę kondygnacji nadziemnych warto pójść z budynkiem w głąb terenu, budując kolejną kondygnacje pod ziemią. Okazuje się to strzałem w dziesiątkę zwłaszcza w przypadku, gdy na działce trudno już postawić budynek gospodarczy czy szopę na narzędzia ze względu na małą jej powierzchnię i/lub brak przewidzianego w budynku strychu czy odpowiednich pomieszczeń gospodarczych. Warto też rozważyć piwnice w przypadku budynków posadowionych na skarpie. W tej sytuacji odchodzi bowiem sporo prac ziemnych a często ukształtowanie terenu pozwala na to, aby część tej kondygnacji znajdowała się ponad terenem. Gdy spadek terenu występuje w stronę drogi warto to wykorzystać projektując w piwnicy np. garaż z wjazdem od tej strony, natomiast gdy spadek jest na w kierunku ogrodu można wstawić w tej elewacji standardowe okna, projektując od strony ogrodu np. kuchnię letnią, pomieszczenia techniczne do przechowywania grilla, mebli czy narzędzi ogrodowych lub inne pomieszczenia rekreacyjne z wyjściem na ogród.

3. Miejsce na dodatkowe pomieszczenia i przechowywanie.

Sporym plusem budowy piwnicy jest właśnie dodatkowe miejsce do przechowywania wszelkich rzeczy, od przetworów przez sprzęty zimowe, sportowe, walizki, po sprzęt ogrodowy. Niestety ma to też swoje minusy. W piwnicy bowiem ląduje często wiele „przydasi”, które tak na prawdę nigdy się nie przydadzą, a zajmują tylko niepotrzebnie przestrzeń. Mając jednak małą powierzchnię parteru czy piętra do wykorzystania fajnie jest zaprojektować w piwnicy właśnie pomieszczenia techniczne, takie jak kotłownię, pralnię i suszarnię, pomieszczenie techniczne na narzędzia i do majsterkowania, czy coś dla miłośników wina – klimatyczną piwniczkę. Wśród inwestorów znajdą się też na pewno miłośnicy siłowni czy sauny, którzy zdecydują się zaprojektować w piwnicy właśnie takie pomieszczenia.

4. Koszty budowy i eksploatacji.

Zdecydowanie największym minusem budowy piwnicy są spore koszty. Zaczynają się one już na etapie projektu i prac ziemnych. Najwięcej jednak wydamy na cześć typowo konstrukcyjną, zwłaszcza, kiedy konieczne będzie zastosowanie nietypowych rozwiązań, np. ścian żelbetowych z betonu szczelnego zamiast tradycyjnych murowanych. Dodatkowe koszty to dodatkowe ściany, strop oraz klatka schodowa zewnętrzna lub wewnętrzna. Dodatkowa kondygnacja to większy ciężar ścian zewnętrznych oraz dodatkowego stropu, a co za tym idzie konieczne będą szersze ławy i większe stopy fundamentowe. Być może konieczne będzie zastosowanie płyty fundamentowej żelbetowej zamiast tradycyjnego posadowienia na ławach i stopach. Budowa piwnicy wiąże się również z nadprogramowymi kanałami wentylacyjnymi w kominach, instalacjami i pionami. To również dodatkowe metry kwadratowe izolacji cieplnych i przeciwwilgociowych, które niejednokrotnie muszą posiadać lepsze parametry niż w przypadku części nadziemnej. To również często dodatkowe drenaże, których być może udałoby się uniknąć projektując dom bez podpiwniczenia.
Jeśli zależy nam na piwnicy, warunki gruntowo-wodne są sprzyjające i jej zaprojektowanie nie jest sprzeczne z zapisami MPZP lub WZ, a chcemy ograniczyć nieco koszty jej budowy możemy zdecydować się na podpiwniczenie jedynie części budynku. Wówczas głębiej posadowione ławy fundamentowe zostaną połączone z tymi płycej posadowionymi za pomocą tzw. ław schodkowych.
Dodatkowo jeśli decydujemy się na piwnice ogrzewaną, trzeba bezwzględnie przygotować się na dużo wyższe koszty eksploatacji budynku, jest to bowiem dodatkową kubatura, którą należy ogrzać. Jeśli jednak chcemy nieco zaoszczędzić na energii cieplnej, a pomieszczenia piwniczne nie są w stałym użyciu, możemy ustawić w nich niższa temperaturę, lub niektórych nie ogrzewać w okresach, w których nie są użytkowane.

Posiadanie w domu dodatkowej kondygnacji podziemnej w postaci piwnicy to spore udogodnienie dla dużej rzeszy inwestorów, jednak zanim podejmiemy decyzję o jej budowie powinniśmy rozważyć dokładnie wszystkie argumenty za i przeciw, oraz wykonać stosowną analizę ekonomiczno-użytkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, oznaczone są symbolem *.

Publikując komentarz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką Prywatności .