Czy budowa wiaty wymaga zgłoszenia?

Bardzo często otrzymuję od Was pytania czy budowa wiaty na działce budowlanej przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę, oraz jakie odległości należy zachować od granicy działki do projektowanej wiaty.

Ustawa Prawo Budowlane mówi, że budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe NIE WYMAGA ZGŁOSZENIA, ANI UZYSKANIA DECYZJI O POZWOLENIU NA BUDOWĘ, przy czym, łączna liczba tych wiat na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki.

Co istotne, pomimo braku obowiązku zgłoszenia budowy wiaty, właściciel nieruchomości zobowiązany jest do przestrzegania ustalonych przez Ministra warunków technicznych. Warunki te m.in. mówią jaką należy zachować odległość wiaty od granic działki, a te zależne są przede wszystkim od przeznaczenia wiaty/sposobu jej użytkowania:

– jeśli wiata będzie użytkowana jako miejsce postojowe – odległość miejsca postojowego od granicy z działką sąsiednią wynosi 3,0m

– jeśli wiata będzie służyła jako drewutnia / miejsce przechowywania drewna – obowiązuje nas odległość 4m od granicy z działką sąsiednią, ze względu na przepisy p.poż.

– jeśli wiata będzie służyła jako pomieszczenie gospodarcze i obiekt nie będzie oddziaływał na działkę sąsiednią (np. dach jednospadowy ze spadkiem w naszym kierunku) wiatę można sytuować w granicy swojej działki.

6 komentarzy do wpisu „Czy budowa wiaty wymaga zgłoszenia?”

 1. Z jednej strony pocieszająca informacja że nie trzeba zgłaszać postawienia takiej wiaty, z drugiej chciałem postawić taką wiatę pomiędzy domem i ogrodzeniem, a niestety mam tam tylko 6 metrów miejsca. Trochę za mało żeby się zmieściła wiata na samochód 🙁

  Odpowiedz
 2. Czyli. Zależnie od przeznaczenia zmienia się odległość od granicy. Szopkę na taczkę, rowery, doniczki, grabie i łopaty, kosiarkę… mogę postawić w granicy.

  Odpowiedz
 3. Szanowna Pani,
  Według mnie informacja jest niepełna, ponieważ nie cytuje Pani żadnych danych na podstawie których bazuje ta opinia, tzn. „Prawo budowlane Dz. U z … punkt nr … & nr …

  Odpowiedz
 4. Szanowna Pani Barbaro,
  od początku roku 2019, nie ma czegoś takiego jak „budowanie w swojej granicy”. Możliwości zostały dwie 3 i 4 metry od granicy (ustalonej protokolarnie operatem przez uprawnionego geodetę).
  Pozdrawiam Serdecznie Radosław

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, oznaczone są symbolem *.

Publikując komentarz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką Prywatności .