Budowa domu z drewna – co trzeba wiedzieć?

Budowa domu z drewna - co trzeba wiedzieć?

Istnieje wiele korzyści z budowy domu z drewna, więc oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać przed rozpoczęciem projektu. Drewno wymaga regularnego barwienia i zabezpieczania, a w miarę starzenia może się rozszerzać i kurczyć. Ponadto, zanim będzie można zbudować drewniany dom, trzeba będzie zbudować solidne fundamenty. To zadanie najlepiej pozostawić profesjonalistom. Może to zająć dużo czasu, więc bądź przygotowany na inwestycję w profesjonalistę.

Budowa domu z drewna vs dom z metalu

Gdy zdecydujesz się na budowę domu, istnieje wiele rzeczy do rozważenia przy podejmowaniu decyzji między drewnem a metalem. Jednym z głównych rozważań jest koszt. Ogólnie rzecz biorąc, drewno kosztuje więcej niż metal. Niemniej jednak, stal jest bardziej wytrzymała. To, czy zbudować dom ze stali czy drewna, zależy od budżetu, a także od wizji projektowej. Poniżej wymieniono zalety i wady każdego materiału.

Po pierwsze, należy rozważyć długowieczność obu materiałów. Stal jest silniejsza niż drewno i może wytrzymać ekstremalną pogodę. Drewno jest podatne na pożary i gnicie. Ramy stalowe są również odporne na zniszczenia spowodowane klęskami żywiołowymi. Ponadto, stal można łatwo zmienić w celach estetycznych. W obszarach o wysokim ryzyku pożarów buszu, ramy stalowe powinny być pierwszą opcją. Niezależnie od tego, czy wybierzesz metal czy drewno, upewnij się, że wybierasz renomowanego wykonawcę i dostawcę stali.

Wybór najlepszego gatunku tarcicy

Istnieje kilka różnic pomiędzy trzema gatunkami tarcicy. Jeden rodzaj nazywany jest tarcicą o klasie wyglądu. Jest ona uznawana za najlepszą tarcicę do budowy mebli z drewna miękkiego, a co za tym idzie – o wyższej jakości. Inny rodzaj to tarcica użytkowa, która posiada niedoskonałości i jest wykorzystywana przede wszystkim w budownictwie surowym. Te trzy rodzaje są rozróżniane przez stemple na tarcicy, które określają gatunek drewna, klasę i wilgotność.

Rozważenie celu projektu, klimatu, wielkości i rodzaju są ważnymi czynnikami przy wyborze odpowiedniego rodzaju tarcicy. Właściwy rodzaj tarcicy może pomóc Ci ukończyć projekt bez żadnych kłopotów. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszą tarcicę do obramowania domu z drewna. Przy zakupie tarcicy pamiętaj, że lepszy gatunek tarcicy nie oznacza, że projekt będzie kosztował więcej.

Przeczytaj:  Duże przeszklenia - zalety i wady

Wybieranie płyty OSB jako alternatywy dla sklejki

Istnieje kilka kluczowych różnic między sklejką a płytą OSB. Obie są wykonane z mniejszych drzew, ale proces produkcji jest podobny. Oba wykorzystują warstwy materiału, aby stworzyć taką samą wytrzymałość. Oba rodzaje drewna są również dostępne w różnych klasach, w tym strukturalnych i wydajności. Sklejka jest materiałem litym, natomiast płyta OSB jest wykonana z warstw żywicy syntetycznej i sosny lodowej lub południowej. Różnica między nimi sprowadza się do sposobu ich wytwarzania.

Wśród korzyści płynących z OSB nad sklejką są cena, wodoodporność i łatwość budowy. Jednak nie jest wodoodporna, a jej końce pęcznieją po przecięciu. Wybór płyty OSB jako alternatywy dla sklejki przy budowie domu z drewna jest doskonałym wyborem dla wielu właścicieli domów. Poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać materiał najlepszy dla Twoich potrzeb.

Wybór stylu domu

Wybór stylu dla domu z drewna może być podstępny, jeśli nigdy wcześniej nie mieszkałeś w jednym. Wiele ofert nieruchomości nie odpowiada temu, co mówią zdjęcia. Jednak pomocne jest, aby mieć jakieś pojęcie o stylu, w którym chciałbyś mieszkać przed rozpoczęciem wyszukiwania domu. Wybór niewłaściwego stylu domu może zrujnować Twój starannie przemyślany plan.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *