Na czym polegają badania penetracyjne i jakie mają zastosowanie?

badania penetracyjne

Badanie penetracyjne to jedna z metod wchodzących w skład badań nieniszczących NDT, która pozwala na wykrycie różnego rodzaju wad zewnętrznych materiału. Najczęściej badania penetracyjne wykorzystywane są w celu identyfikacji nieciągłości materiałów stałych metalicznych i niemetalicznych cechujących się właściwościami paramagnetycznymi, ferromagnetycznymi oraz diamagnetycznymi. Stosowane są zarówno w przypadku metali i ich stopów, jak i ceramiki oraz materiałów szklanych i polimerowych. Często przeprowadzane są również badania penetracyjne spoin. Czym dokładnie charakteryzują się badania penetracyjne i jakie mają zastosowanie?

Czym są badania penetracyjne?

Metoda penetracyjna wykorzystywana jest w celu wykrycia szkodliwych wad oraz niezgodności. Pozwala na identyfikację wszelkich wad powierzchniowych. Uszkodzenia, które wykrywane są za pomocą badań penetracyjnych, najczęściej powstają w trakcie procesów produkcyjnych bądź w czasie późniejszego użytkowania. Mówiąc o uszkodzeniach, ma się tu na myśli przede wszystkim wszelkie pęknięcia, pory, zakłucia, rysy, wgłębienia, a także porowatości. Usterki tego rodzaju często powstają także w wyniku obróbki szlifierskiej, cieplnej lub cieplno-chemicznej. Metody penetracyjne dają możliwość uniknięcia pojawienia się wszystkich tych uszkodzeń. To z kolei przekłada się na niemałe oszczędności finansowe. Dlatego też badania nieniszczące wykonywane powinny być systematycznie.

Jakie zastosowanie mają badania penetracyjne?

Jak wspomniano, badania penetracyjne wykonywane są w celu wykrycia różnego rodzaju wad i uszkodzeń materiałów. Najczęściej swoje zastosowanie znajdują w przypadku nieferromagnetycznych stali stopowych oraz stopów aluminiowych. Z kolei najskuteczniejsze są w przypadku materiałów nieporowatych. Dużą zaletą badań penetracyjnych jest fakt, że dają one możliwość zbadania obiektów o indywidualnych kształtach i rozmiarach. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że są one znacznie mniej skuteczne w przypadku powierzchni porowatych oraz obiektów o bardzo skomplikowanych kształtach.

W jaki sposób przygotowuje się materiał do badania penetracyjnego?

Przed zastosowaniem metody penetracyjnej zawsze konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału, który ma być poddany badaniu. Przede wszystkim materiał musi być bardzo dokładnie oczyszczony ze wszelkich zabrudzeń oraz śladów po korozji. Po właściwym przygotowaniu materiału można przejść do właściwego badania. To przeprowadzone może być zarówno w laboratorium, w terenie, jak i w warunkach przemysłowych. Niezależnie od miejsca badania penetracyjnego, istotne jest, aby było ono przeprowadzane przez specjalistów w tym zakresie. Pod tym uwagę zwrócić warto na firmę Technik – Control, która posiada ogromne doświadczenie w realizacji badań penetracyjnych oraz innych rodzajów badań nieniszczących.

Przeczytaj:  Budowa domu weselnego - Jaka wielkość działki?

Zobacz też: https://technic-control.pl/badania-wizualne

Jakie możliwości dają badania nieniszczące?

Zgodnie z normą PN-EN ISO 9712 badania penetracyjne stanowią jedną z 10 metod badań nieniszczących. Jakie możliwości dają takie badania? Przede wszystkim dają one możliwość wykrycia wszelkich wad i uszkodzeń ze znacznie większą skutecznością w porównaniu z oględzinami wizualnymi. Dodatkowo czas ich realizacji nie jest długi i co równie ważne ich koszt nie jest wysoki. Dlatego też wiele firmy decyduje się na ich realizację systematycznie. Dzięki temu uniknąć można jeszcze większych uszkodzeń, a tym samym znacznie większych kosztów związanych z pracami naprawczymi. Jedną z często wykorzystywanych metod badań nieniszczących jest właśnie metoda penetracyjna.

Podobne:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *