Na czym polega filtracja oleju?

filtracja oleju

Olej stanowi element konstrukcyjny wielu maszyn i urządzeń i ma do spełnienia ważne zadania. Służy przede wszystkim do smarowania ruchomych elementów, a także odprowadzania ciepła i zanieczyszczeń powstających na skutek tarcia. Zabezpiecza też układy przed korozją i szkodliwym wpływem wody oraz powietrza. Warto mieć na uwadze, że od 70 do 90% awarii w układach jest spowodowanych zanieczyszczeniem środków smarnych. Należy więc pamiętać o utrzymaniu ich w czystości. Pomoże w tym filtracja oleju.

Skąd biorą się zanieczyszczenia w oleju?

Zanieczyszczenia przedostają się do układu olejowego z zewnątrz, wytrącają się w środku w wyniku starzenia lub rozkładu oleju, a także powstają na skutek tarcia. Najczęściej spotyka się zanieczyszczenia zewnętrzne takie jak pył z otoczenia, te powstające w trakcie procesu produkcyjnego oraz pomontażowe. Wewnętrzne to m.in. cząstki metaliczne, cząstki korozji oraz powłoki lakierniczej.

Czym jest filtracja oleju hydraulicznego?

Standardowo zanieczyszczenia usuwane są podczas wymiany oleju. Nie jest to jednak zazwyczaj opłacalne w przypadku dużych objętościowo układów. To także niezbyt ekologiczne rozwiązanie, ponieważ wiąże się z powstawaniem trudnych do magazynowania i oczyszczenia odpadów. Alternatywę stanowi filtracja oleju hydraulicznego. Do jej przeprowadzenia stosuje się dobrze dopasowane i uniwersalne filtry. Zapobiegnie to zniszczeniom maszyn.

Umożliwi też robienie dłuższych odstępów między kolejnymi wymianami oleju. Tym zagadnieniem zajmuje się m.in. firma FHU Olbromski. Nie tylko sprzedaje ona oleje wysokiej jakości, ale również oferuje usługi filtracji oleju, wynajmu i sprzedaży maszyn filtrujących. Przeprowadzenie mikro filtracji w każdym sprzęcie jest możliwe dzięki systemom KLEENOIL. Odpowiednie produkty zapewnią środkom smarowania dłuższą żywotność.

Sprawdź też: olej hydrauliczny jak mleko

Systemy KLEENOIL

Dzięki zaawansowaniu technologicznemu systemów KLEENOIL możliwe jest wydłużenie żywotności płynów w układach hydraulicznych i smarowania. Filtrowanie oleju hydraulicznego przy użyciu tej metody pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności płynów. Dodatki uszlachetniające nie są wchłaniane przez filtry. Wydłużenie eksploatacji urządzeń wiąże się też z ograniczeniem wydatków firmy oraz zmniejszeniem produkcji odpadów. W procesie używane są opatentowane systemy typu by-pass, które można podłączyć do układu smarowania.

Przeczytaj:  Producent znaków drogowych, aktywnych i zmiennej treści

Do czyszczenia potrzebna jest zaledwie niewielka ilość środka smarującego, który jest następnie przepuszczany przez filtr. Płyn może więc stale pracować. Filtry są wytwarzane z pulpy celulozowej pod postacią długich włókien gęsto nawiniętych na siebie. Zapewnia to skuteczność systemu i możliwość przefiltrowania drobinek o wielkości zaledwie 1 mikrona. Nie trzeba też martwić się o wilgoć przedostającą się do układu smarowania. Jest ona pochłaniana i zabezpieczana przez filtry.

Filtrowanie oleju – FHU Olbromski

Firma FHU Olbromski świadczy usługi w zakresie filtracji oleju w różnych maszynach i pojazdach. Użytkowane przez nią urządzenia są przeznaczone do filtrowania zarówno małych, jak i dużych układów. Cały proces może trwać od kilku godzin, lecz jest to zależne od poziomu i objętości zanieczyszczeń. Z usług można korzystać przez siedem dni w tygodniu, by uniknąć postojów maszyn oraz linii produkcyjnych.

Podobne:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *