Wszystko o ogrzewaniu pompą ciepła

pompa ciepła

Podczas modernizacji lub budowy domu trzeba podjąć wiele decyzji, których konsekwencje będą dużo znaczyć przez wiele kolejnych lat. Jedną z nich jest wybór sposobu ogrzewania. Sprawdź, co przemawia za zainstalowaniem pompy ciepła i poznaj specyfikę urządzenia!

Każdy system ogrzewania ma swoje zalety i wady. Warto dokładnie poznać cechy wszystkich rozważanych opcji – uwzględnić nie tylko koszt zakupu, czas montażu czy przyszłe wydatki na eksploatację. Warto wziąć pod uwagę także wpływ na środowisko naturalne i perspektywę kolejnych kilkudziesięciu lat. Pompy ciepła są odczuwalnie droższe od pieców gazowych czy kotłów na paliwo stałe, ale można na nie pozyskać spore dofinansowania – a przy zasilaniu energią z fotowoltaiki koszty eksploatacyjne spadają niemal do zera. Nie można tego powiedzieć o cenach gazu ziemnego i opału. Warto zaznaczyć też, że pompy nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych.

Pompa ciepła – rodzaje i działanie urządzeń grzewczych, koszt inwestycji

Ogólna zasada działania takich systemów. Pompa pobiera energię cieplną z jednego miejsca (dolnego źródła), a następnie oddaje ją do wnętrza budynku lub systemu grzewczego (górnego źródła), najczęściej z wodą krążąca w rurach. Wykorzystuje się tu cyrkulację kolejnych przemian nośnika – parowania, sprężania, skraplania oraz rozprężania. Urządzenie wykorzystuje energię elektryczną do zasilania podzespołów odpowiedzialnych za te procesy. Na podstawie dolnego źródła ciepła można wyróżnić następujące rodzaje pomp:

  • wodną;
  • powietrzną;
  • gruntową.

Każdy z powyższych rodzajów ma kilka podtypów, zależnych m.in. od rozwiązań konstrukcyjnych i górnego źródła. Pompy ciepła są najlepsze do niskotemperaturowych, powierzchniowych instalacji grzewczych (podłogowych, sufitowych, ściennych), ale są też modele przeznaczone do pracy ze źródłami wysokotemperaturowymi i grzejnikami. Na rynku są też urządzenia przystosowane do pracy z alternatywnymi źródłami ciepła, np. piecami gazowymi. Ostateczny koszt pompy ciepła zależy od wielu czynników, w tym:

  • rodzaju urządzenia, dolnego i górnego źródła;
  • mocy i efektywności sprzętu;
  • zapotrzebowania na energię cieplną (powierzchni, jakości izolacji domu);
  • oferowanych funkcjonalności.

Dodatkowe funkcje pomp ciepła – ciepła woda użytkowa, klimatyzacja

Podstawowym zadaniem urządzenia jest napędzanie instalacji grzewczej, czyli zapewnienie pożądanej temperatury w pomieszczeniach. Na tym możliwości się nie kończą. Pompy mogą też przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Tak zwane c.w.u. lub CWU to nic innego, jak podgrzewana woda wodociągowa – przysłowiowa „ciepła woda w kranach” – której temperatura najczęściej mieści się w przedziale 55–70°C. Odwrócenie obiegu umożliwia efektywne chłodzenie, a pompa ciepła pełni wtedy funkcję klimatyzacji. Nie trzeba montować kolejnego kosztownego systemu, by zapewnić sobie komfort w letnie upały.

Przeczytaj:  Jak sprawdzić metraż kupowanego mieszkania?

Im bardziej funkcjonalne urządzenie, tym wyższy koszt zakupu i bardziej skomplikowane prace przygotowawcze. Z jednej strony przekłada się to na wyższą cenę montażu. Z drugiej strony pompa ciepła może z powodzeniem zastąpić inne urządzenia. Warto poprosić fachowców o przygotowanie dokładnych analiz. Niejednokrotnie większe wydatki na samym początku kompensują się później dzięki większym oszczędnościom. Nie należy przy tym zapominać o porównaniu:

  • długości gwarancji;
  • zakresu odpowiedzialności producenta, monterów;
  • przeglądach i pracach serwisowych (płatnych lub wliczonych w cenę).

Ogrzewanie pompą ciepła. Czy warto inwestować w taki system?

Widełki cenowe są niezwykle szerokie. Ceny pomp ciepła zaczynają się od ok. 3,5 tys. zł za podstawowe zestawy, a najbardziej zaawansowane mogą kosztować nawet ponad 80 tys. zł. Same kwoty mogą nieco odstraszać, ale jest przecież coraz więcej programów z dofinansowaniem pomp ciepła. Można też liczyć na ulgę termomodernizacyjną i odliczenie nawet 53 tys. zł od podatków przez jedno ze współmałżonków i współwłaścicieli nieruchomości. Możliwości redukcji i amortyzacji kosztów naprawdę nie brakuje.Warto jeszcze wspomnieć o sprawności i efektywności energetycznej. Średnio pompa ciepła przekształca 1 kW energii elektrycznej zużytej przez podzespoły w 5 kW energii termicznej – dokładną wartość dla danego modelu prezentuje wskaźnik COP. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, wykonaj kompleksowy audyt. Łatwiej będzie ci wybrać rozwiązanie faktycznie optymalne dla ciebie.

Podobne:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *