Budowa domu energooszczędnego – co musisz wiedzieć?

Budowa domu energooszczędnego - co musisz wiedzieć?

Istnieje wiele różnych czynników przy budowie domu energooszczędnego. Są to między innymi materiały użyte do budowy, lokalizacja i kształt. Materiały o dużej masie termicznej pochłaniają i magazynują energię. Domy z certyfikatem ENERGY STAR mają co najmniej dziesięć procent wyższą efektywność energetyczną niż domy zbudowane zgodnie z przepisami. Chociaż takie domy będą kosztować więcej, są tego warte dla środowiska i pozwolą zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Materiały o wysokiej masie termicznej pochłaniają i przechowują energię cieplną

Termin masa termiczna opisuje zdolność materiału do pochłaniania i przechowywania ciepła. Materiały o wysokiej masie termicznej są gęste i ciężkie, natomiast materiały o niskiej masie termicznej są lżejsze i mogą szybciej tracić temperaturę. Zdolność materiału do pochłaniania i przechowywania ciepła jest krytyczna przy budowie energooszczędnego domu. Budując dom, należy rozważyć użycie materiałów o dużej masie termicznej w ścianach, podłogach i dodatkach. Chociaż użycie materiałów o wysokiej masie termicznej zwiększy wydajność cieplną domu, nie należy używać ich zbyt wiele. Możesz skończyć wydając więcej pieniędzy na rachunki za energię i niekomfortowe warunki życia.

Przy budowie energooszczędnego domu, rozważ użycie materiałów o wysokiej masie termicznej, aby zmaksymalizować komfort domu przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów energii. Masa termiczna działa jak akumulator termiczny, pochłaniając ciepło z bezpośredniego światła słonecznego i wypromieniowując je z powrotem do przestrzeni w nocy. Może być nawet wykorzystywana jako czynnik chłodzący w okresie letnim. Masa może pochłaniać ciepło wewnątrz domu, utrzymując go w chłodzie w ciepłe letnie dni. Dodatkowo, chłodzące bryzy mogą wyciągnąć zmagazynowaną energię.

Domy z certyfikatem ENERGY STAR osiągają co najmniej 10 procent większą efektywność energetyczną niż domy zbudowane tylko zgodnie z kodem

Domy z certyfikatem ENERGY STAR zużywają mniej energii niż domy zbudowane zgodnie z kodem, oszczędzając właścicielom średnio 250 dolarów rocznie na kosztach energii. Ponadto domy z certyfikatem ENERGY STAR są bardziej komfortowe, z bardziej wyrównaną temperaturą przez cały rok. Dodatkowo domy te są zbudowane z wysokowydajnych okien i szczelnie zamkniętych przewodów wentylacyjnych, aby utrzymać niepożądane powietrze.

Przeczytaj:  Narożniki - czy to dobry wybór do salonu?

Aby uzyskać certyfikat ENERGY STAR, dom musi przejść serię testów, które są przeprowadzane przez niezależny organ certyfikujący. Wyniki testów domu są porównywane z wydajnością podobnych domów w całym kraju. Aby uzyskać certyfikat, dom musi spełniać nowe wymagania EPA i spełniać co najmniej 75% tych standardów.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *