Opłaty notarialne przy zakupie działki budowlanej – ile wynoszą?

Opłaty notarialne przy zakupie działki budowlanej - ile wynoszą?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących zakupu działki budowlanej jest: Ile wynoszą opłaty notarialne? Ten artykuł odpowie na to pytanie i nie tylko, w tym: Jak wybrać dobrego notariusza? Jakie są koszty zamknięcia transakcji? Jakie są inne wydatki związane z wpisaniem sprzedaży do księgi wieczystej? Oto podział opłat, które są związane z zakupem działki budowlanej.

Opłaty notarialne

Jeśli planujesz zakup działki budowlanej, będziesz musiał zapłacić opłaty notarialne jako część transakcji nieruchomości. Opłaty notarialne pokrywają koszty rejestracji działki budowlanej w rejestrze gruntów, a także przygotowania i złożenia niezbędnych dokumentów. Opłaty mogą wydawać się wysokie, ale w rzeczywistości są całkiem rozsądne. Opłaty notarialne nie powinny przekraczać 5% całkowitej ceny zakupu.

Dobrym pomysłem jest uzyskanie szacunkowej kwoty opłaty przed podpisaniem umowy. Być może będziesz musiał uiścić opłatę profesjonalną za usługi agenta nieruchomości, radcy prawnego, doradcy finansowego lub geodety. W zależności od złożoności klauzul w umowie sprzedaży, możesz potrzebować dodatkowych usług, takich jak usługi notariusza. Będziesz musiał również ponieść opłaty notariusza i biura ewidencji gruntów, jeśli zaciągasz kredyt budowlany.

Koszty zamknięcia

Koszty zamknięcia są częścią procesu zakupu działki budowlanej. Koszty zamknięcia mogą obejmować szereg opłat związanych z nieruchomością, takich jak opłata za wycenę domu. Często kredytodawcy będą wymagać inspekcji domu, aby zapewnić, że budynek jest w dobrym stanie i do kodu. Koszty inspekcji domu różnią się w zależności od stanu i lokalizacji, w oparciu o lokalny rynek.

Koszty zamknięcia przy zakupie działki budowlanej są ograniczone do 10 000 USD do 20 000 USD. To może się nieco różnić w zależności od warunków umowy zakupu. Niektórzy deweloperzy oferują pokrycie tych kosztów, jak również. Ważne jest jednak, aby uzyskać wszelkie zachęty na piśmie przed sfinalizowaniem umowy kupna. Słowne potwierdzenia nie będą trzymać się w sądzie, więc uzyskać szacunek prawnika pierwszy. Jeśli możesz, porozmawiaj z budowniczym bezpośrednio, aby omówić rabat, o ile jest to udokumentowane na piśmie.

Przeczytaj:  Garaż na dwa samochody - jakie wymiary powinien mieć?

Wybór dobrego notariusza

Jest kilka powodów, dla których wybór dobrego notariusza przy zakupie działki jest ważny. Wielu rezydentów zagranicznych i Meksykanów zarówno kupuje nieruchomości na zasadach agrarnych. Chociaż transakcje te są zazwyczaj gładkie i nieskomplikowane, czasami kupujący są wprowadzani w błąd i sprzedawane są im nieruchomości bez odpowiedniego tytułu prawnego. Wybór dobrego notariusza jest niezbędny, aby uniknąć tego problemu i zapewnić, że masz jasne zrozumienie statusu prawnego ziemi przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów.

Przede wszystkim, notariusz musi być godny zaufania i profesjonalny. Powinien być w stanie udowodnić swoje kwalifikacje. Po drugie, notariusz musi być kompetentny w swojej dziedzinie. Powinien posiadać wysoki poziom wiedzy prawnej, w tym prawa kraju, w którym znajduje się działka. Również powinien umieć wyjaśnić, jakie są prawne aspekty zakupu działki i jak wpływają na nie przepisy prawa lokalnego.

Wydatki związane z wpisaniem sprzedaży do księgi wieczystej

Z reguły kupujący jest odpowiedzialny za poniesienie wydatków związanych z wpisaniem sprzedaży do księgi wieczystej. Wydatki te są obliczane w stosunku do ceny zakupu zadeklarowanej w akcie sprzedaży. W przypadku niektórych nieruchomości opłaty są niższe. Kupujący powinni jednak pamiętać, że mogą być zobowiązani do uiszczenia opłat notarialnych. Opłaty te wynoszą zazwyczaj od 0,5 do 1% uzgodnionej ceny sprzedaży. Zadaniem notariusza jest zapewnienie, że warunki umowy są zgodne z prawem i że zapłacono odpowiednie podatki.Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *